Türk Hava Kuvvetleri

Anasayfa > Türk Hava Kuvvetleri > 100 Yılda İlkler > Cumhuriyetin İlk Yılları

Cumhuriyetin İlk Yılları (1924-1932)


Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözü ile Türk havacılığı atılım dönemine girmiş ve 1925 yılında Türk Tayyare Cemiyeti (Türk Hava Kurumu) kurulmuştur. Atatürk’ün direktifleriyle kurulan Türk Hava Kurumu 1925’ten 1932’ye kadar, yedi yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin her yerinde teşkilatlanarak havacılığı Türk milletine tanıtmış ve sevdirmiştir.

Türk halkı havacılığa destek vererek, her dönemde sahip çıkmıştır. Türk Hava Kurumuna yapılan bağışlarla Hava Kuvvetlerine 350’nin üzerinde uçak alınmış, bu nedenle Atatürk, ay yıldızlı Hava Kuvvetleri tayyarelerinin Türkiye semalarında uçarak Türk milletini selamlamasını istemiştir.

Cumhuriyetin İlk Yılları
Atatürk’ün bu isteği nedeniyle, üç tayyare 22 Ağustos 1932 tarihinde Eskişehir’den havalanarak ilk Türkiye turuna başlamıştır. Halk, havacıları gittikleri her şehirde ve kasabada büyük coşku ile karşılamış, üçlü kol 27 Ağustos 1932 tarihinde 5350 km’lik Türkiye turunu başarıyla tamamlamıştır.

Bu dönemde dikkat çekici diğer hususlar havacıların çağın gerektirdiği teknik bilgiyi de alması için eğitim kurumlarının açılması ile havacılık sanayisinde hem özel hem de devlet teşebbüslerinin açılmasına yönelik gelişmeler yaşanmıştır.
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesi.          

 

Site Haritası