Türk Hava Kuvvetleri


Anasayfa > Türk Hava Kuvvetleri > Teşkilât > 1’inci ve 2'nci Hv.Kv.K.lığı

1’inci ve 2'nci Hv.Kv.K.lığı


1'inci Hava Kuvveti Komutanlığı 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı

Hava Taburları 1932 yılında Hava Alaylarına, Hava Alayları da 1939 yılında Hava Tugayları'na dönüştürülmüştür. 1943 yılında tümen seviyesine çıkarılan tugaylar, 1962 yılında kolordu seviyesinde birer komutanlık olarak kurulmuştur 1’inci ve 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı kuruluş unvanı, 2003 yılı sonunda 1’inci ve 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı olarak düzenlenmiştir. 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı Karargâhı Eskişehir’de, 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı Karargâhı ise Diyarbakır’dadır.

1’inci Hava Kuvveti Komutanlığının ana bağlıları; 1’inci, 3’üncü, 4’üncü, 6’ncı ve 9’uncu Ana Jet Üs K.lıkları, 15’inci Füze Üs Komutanlığı ve 1’inci Hava Kontrol Grup Komutanlığıdır.

2’nci Hava Kuvveti Komutanlığının ana bağlıları; 5’inci, 7’nci, 8’inci Ana Jet Üs Komutanlıkları, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı ve 2’nci Hava Kontrol Grup Komutanlığıdır.

Genel olarak üs, filo ve eşiti seviyede birlik komutanlıkları ve kurum amirlikleri şeklinde teşkilatlanan 1’inci ve 2’nci Hava Kuvveti Komutanlıklarının vurucu gücünü; av, bombardıman filoları, gece gündüz her hava şartlarında kullanılabilen av ve önleme filoları ve ülkenin hava savunması ile ilgili radar sistemleri oluşturmaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesi.
Internet Explorer 8.0 ve üzeri web tarayıcıları ile asgari 1024 x 768 çözünürlük ve gerçek renk ekran özellikleri ile ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.
         

 

Site Haritası