Bilgi Edinme


Anasayfa > Bilgi Edinme > Bilgi Edinme > Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


S : Nasıl havacı olunur?
C :

 Askeri Havacılık İçin;
1. Orta öğrenimden sonra askeri liselere girebilirsiniz.
2. Lise bittikten sonra Hava Harp Okuluna veya Hava Astsubay Meslek Yüksekokullarına girebilirsiniz.
3. Meslek Yüksekokulundan sonra sözleşmeli astsubaylık sınavlarına başvurabilirsiniz.
4. Üniversite bittikten sonra sözleşmeli subaylık sınavlarına başvurabilirsiniz.

 Sivil Havacılık İçin;
1. Lise bittikten sonra Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokuluna girebilirsiniz.
2. Erciyes Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksek Okuluna girebilirsiniz.
3. Türk Kuşuna girebilirsiniz.
4. Yurt içindeki veya yurt dışındaki özel havacılık okullarından yararlanabilirsiniz.

 Sportif Havacılık İçin;
1. Size en yakın Türk Hava Kurumu Şubesine başvurabilirsiniz.
2. Üniversitelerin havacılık kulüplerine başvurabilirsiniz.
3. Bağımsız havacılık kulüplerine başvurabilirsiniz.
4. Özel havacılık şirketlerine başvurabilirsiniz.

S : Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine pilot olmak için ne yapılması gerekir?
C :

Türk Hava Kuvvetleri'nde pilot olmak için ilköğrenimden sonra Işıklar Askerî Hava Lisesi'ne ya da lise öğreniminden sonra Hava Harp Okulu'na girmek gerekmektedir. Başvuru koşulları ile ilgili bilgilere www.ikdm.hho.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Hava Harp Okuluna başvurular sadece www.ikdm.hho.edu.tr adresinden yapılmaktadır.Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan YGS sonuçlarına göre HHO baraj puanı belirlenir.Yeterli puanı almış olan adaylar ikinci seçim aşamaları için Hava Harp Okuluna davet edilirler. Adaylar İstanbul Yeşilyurt'ta bulunan Hava Harp Okulu'na gruplar halinde gelirler.Yaklaşık dört gün süren sınav süresince arzu eden adaylar okulda kalabilirler. Ön sağlık muayenesinden geçirilen adaylar beden eğitimi sınavının ardından kişilik, psikomotor ve yetenek testlerine tabi tutulurlar. Daha sonra mülakata katılan adaylardan, mülakatta başarılı olanlar, sağlık raporu almaları için hastaneye sevk edilirler.Sağlık açısından da sorunu olmayan adaylar, Öğrenci Seçme Uçuş Eğitimlerine (ÖSU) başlamak üzere Yalova'da bulunan Yalova Hv.Myd.K.lığına gönderilir. Uçuş faaliyetlerini başarıyla tamamlayan adaylar, eylül ayında harp okulunda askerliğin temellerinin öğretildiği bir ay süren intibak eğitimine katılmaya hak kazanırlar. Bu eğitimde başarılı olanlar ise eğitim bitiminde yemin ederek Hava Harp Okuluna katılırlar.

Dört yıllık Hava Harp Okulu eğitiminin son yılında tekrar sağlık muayenesi yapılarak uçucu yetiştirilmeye elverişli olan Hava Harp Okulu dördüncü sınıf öğrencileri pilot adayı olarak Çiğli/İzmir'de bulunan uçuş okuluna gönderilirler. Burada başlangıç, temel jet ve tekâmül eğitimlerine tabi tutulan ve yaklaşık 16 aylık süren uçuş eğitimini takiben başarılı olanlar pilot brövesi takmaya hak kazanırlar. Temel tekâmül eğitiminden sonra bazı adaylar nakliye ve helikopter pilotu olarak ayrılarak farklı bir eğitime tabi tutulurlar.

S : Silahlı Kuvvetlerde personel temini hangi makamlarca yapılmaktadır?
C :

Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı için ihtiyaç duyulan memur ve işçi temini Genelkurmay Başkanlığınca, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca ihtiyaç duyulan subay, astsubay, uzman erbaş, memur ve işçi temini kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılmaktadır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına yapılacak olan personel temin duyuruları; başvuru tarihleri, başvuranlarda aranacak nitelikler ve diğer ayrıntıları da içerecek şekilde ulusal basın ve yayın organları vasıtasıyla kamuoyuna duyurulmaktadır.

Söz konusu başvurularak ilişkin bilgilere; http://www.hvkk.tsk.tr, http://www.hho.edu.tr, http://www.tekok.edu.tr ve http://www.isiklar.tsk.tr İnternet adresleri ile http://www.tsk.tr internet adresinde bulunan kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı linklerinden ulaşılabilmektedir.

S : Dış Kaynaktan muvazzaf veya sözleşmeli Subay/Astsubay olarak görev almak için gerekli koşullar nelerdir?
C :

Kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, en az 4 yıllık fakülte veya yüksekokullardan, ilgili mevzuatla belirlenmiş olan bölümlerin ihtiyaç duyulanlarından mezun olanlar arasından gerekli koşulları taşıyan ve sınavlarda başarılı olan erkek ve bayanları, muvazzaf veya sözleşmeli subay ve astsubay olarak almaktadır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına yapılacak olan personel temin duyuruları; başvuru tarihleri, başvuranlarda aranacak nitelikler ve diğer ayrıntıları da içerecek şekilde ulusal basın ve yayın organları vasıtasıyla kamuoyuna duyurulmaktadır.

Söz konusu başvurularak ilişkin bilgilere; http://www.hvkk.tsk.tr ve http://www.tekok.edu.tr internet adresleri ile http://www.tsk.tr internet adresinde bulunan Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı linklerinden ulaşılabilmektedir.

S : Sözleşmeli Subay ve Astsubay olabilmek için gerekli sağlık koşulları nelerdir?
C :

Sözleşmeli subay ve astsubay olabilmek için gereken sağlık koşulları; “4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun” ve “Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmelik” ile “TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde belirtilmektedir.

Resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve her vatandaşın serbestçe erişebileceği bu kanun ve yönetmelik metinlerinde belirlenen esaslar dâhilinde, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kendi kuvvet ihtiyaçlarına uygun olarak değişik periyotlarda personel teminine gitmektedirler.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına yapılacak olan personel temin duyuruları; başvuru tarihleri, başvuranlarda aranacak nitelikler ve diğer ayrıntıları da içerecek şekilde ulusal basın ve yayın organları vasıtasıyla kamuoyuna duyurulmaktadır.

Söz konusu başvurularak ilişkin bilgilere; http://www.hvkk.tsk.tr ve http://www.tekok.edu.tr internet adresleri ile http://www.tsk.tr İnternet adresinde bulunan Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı linklerinden ulaşılabilmektedir.İlk Sayfa
Geri
1 |
2 |
3 |
İleri
Son Sayfa
Toplam Sayfa Sayısı: 3   Görüntülenen: 1
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesi.          

 

Site Haritası