Anasayfa > 100'üncü Yıl > 100'üncü Yıl Etkinlik Gündemi > Etkinlik Gündemi

Etkinlik Gündemi

Türkiye Hava Gösterisi-2011

10.06.2011

TV yayınlarıyla milyonlarca kişiye ulaşan Türkiye Hava Gösterisi-2011’de, 12 ülkeden 87 uçak gökyüzünde unutulmaz gösteriler sergiledi. Gösterinin son gününde Anadolu Kartalları filmi yıldızları da, Türk Yıldızları ve Solo Türk pilotlarıyla buluştular.

Türkiye Hava Gösterisi-2011; katılımcı ülke, tim, uçak ve izleyici sayısının yanı sıra organizasyonun büyüklüğü ile de dünya havacılık tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en önemli gösteriler arasında yerini aldı. Türk Hava Kuvvetlerinin 100. Yıl Kutlamaları kapsamında düzenlenen uluslararası gösteride; dünyanın en gözde timlerinden Türk Yıldızları ve F–16 Solo Türk’ün yanı sıra 20 ülkeden gösteri ekipleri ile 148 uçak sahne aldı. Dünyanın sayılı hava güçleri arasında seçkin bir yere sahip olan Türk Hava Kuvvetleri, iki gün süren “Türkiye Hava Gösterisi-2011” ile; 100. Yıl gurur ve onurunu, başta gücünü aldığı Türk Milleti olmak üzere tüm dünya ile paylaştı.

246 bin izleyici takip etti, milyonlara ulaştı

Gösterinin ilk gününde izleyici sayısı 98 bine, ikinci günde ise 148 bin kişiye ulaştı. İki gün süren gösteriyi, yaklaşık 246 bin kişi bizzat Üs’se gelerek izledi. Yerli ve yabancı yüzlerce basın mensubu ve bine yakın fotoğrafçının takip ettiği gösteri, yapılan canlı yayınlarla milyonlarca TV izleyicisine de ulaştı. Organizasyonun büyüklüğü ve yakaladığı başarı, uluslararası otoriteleri hayran bıraktı.

Dünya Hava Kuvvetleri Komutanları da izledi

2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı (Çiğli/İZMİR)nda icra edilen gösterinin ilk gününde gösteriyi, Türkiye’de ilk kez düzenlenen GACC - Dünya Hava Kuvvetleri Komutanları Konferansı’na katılan 63 ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanları da izledi. Hava Gösterisi’ni izleyen dünya ülkeleri Hava Kuvvetleri Komutanları arasında 32 yıl aradan sonra İran’dan ilk defa üst rütbeli bir komutan da yer aldı. Türkiye, Hırvatistan, Romanya, İtalya, Hollanda, ABD, İngiltere, Fransa, Avusturya, Romanya, Polonya, İspanya, Pakistan, ve Belçika’dan hava akrobasi timleri ve gösteri uçaklarının gökyüzündeki figürleri, Üs’te gösteriyi takip eden yüzbinlerce kişiyi ve ekran başındaki milyonlarca izleyiciyi hayran bıraktı. Gösteri ekipleri, muhteşem figürlerinin yanı sıra kendi ülke ve Türkiye’nin bayrak renkleriyle ve oluşturdukları başta kalp olmak üzere çeşitli şekillerle de izleyicilerin gönlünü kazandı.

Türk Yıldızları ve Solo Türk ayakta alkışlandı

Dünya hava akrobasisinde adeta Türkiye’nin sembolü olan Türk Yıldızları ise sergiledikleri performans ile ayakta alkışlandı. Gösterinin ilk gününde Türk Yıldızları’ndan sonra, Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü yılında kurulan Solo Türk gökyüzünde sahne aldı. Özel dizaynı ve zorluk dereceleri yüksek özgün figürlerden oluşan koreografisi ile Solo Türk de, İzmir semalarında sergilediği renkli görüntülerle izleyenleri hayran bıraktı. İkinci günde ise Solo Türk ve Türk Yıldızları, muhteşem gösterileriyle Türkiye Hava Gösterisi 2011’in finalini yaptılar.

Statik Uçaklar da büyük ilgi gördü

Her ekip, gösterilerden sonra özel bir bölüme geçerek, izleyicilerle buluştu. Özel bölümde izleyiciler, muhteşem gösterileri sonrasında pilotlarla konuşma, resim çektirme ve imza alma şansına sahip oldular. İzleyicilerin büyük ilgi gösterdiği bir diğer nokta da, Türk Hava Kuvvetleri ve bazı dost ülke uçak envanterlerinin yer aldığı Statik Uçaklar bölümü oldu. İzleyiciler bu bölümde de, savaş, kargo, tanker ve çeşitli amaçlar için kullanılan birçok uçağı içine girerek inceleme fırsatı buldular. Etkinlik kapsamında, tarihi pervaneli uçaklar da gösteri sundular.

“Göklerde Bir Asır” sergilendi

Ayrıca 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında “havacılık” konulu resim ve fotoğraf sergileri açıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığının 100’üncü yılını anlatan "Göklerde Bir Asır" isimli görsel ve işitsel galeri ile askeri bando konseri de, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Gösteride çocuklar da unutulmadı. Aileleriyle birlikte Türkiye Hava Gösterisi 2011’e gelen çocuklar, hem gökyüzündeki şöleni izlediler, hem de kendileri için hazırlanmış özel alanda gönüllerince eğlendiler.
 
Türkiye Hava Gösterisini izlemek için tıklayınız.

Foto Galeri


Diğer Haberler

 21.12.2011 | Türk Hava Kuvvetleri 100.Yıl Hatıra Parası
 02.12.2011 | “Geleceği Bugüne Çeken Fotoğraf Kareleri” Fotoğraf Sergisi
 17.11.2011 | “Geleceği Bugüne Çeken Fotoğraf Kareleri” Fotoğraf Sergisi
 03.06.2011 | Dünya Hv.K.K.ları Toplantısı (GACC)
 03.06.2011 | Avrupa Hv.K.K.ları Toplantısı (EURAC)
 03.06.2011 | Türkiye Hava Gösterisi 2011 TRT Belgesel Kanalında Canlı Yayınlandı
 01.06.2011 | Türkiye Hava Gösterisi-2011 Başlıyor
 25.05.2011 | Türkiye Hava Gösterisi 2011
 23.05.2011 | Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanları Konferansı ve Dünya Hava Kuvvetleri Komutanla
 13.05.2011 | Türkiye Hava Gösterisi-2011


İlk Sayfa    Geri   
1  |  2  | 
   İleri    Son Sayfa
Toplam sayfa sayısı: 2   Görüntülenen: 1
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesi.
Internet Explorer 8.0 ve üzeri web tarayıcıları ile
1024 x 768 çözünürlük ve gerçek renk ekran özellikleri
tavsiye edilmektedir.