Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Görevi

Emanet edilen vatan evlatlarını; Kendisini, ailesini ve vatanını çok seven, topluma yararlı, görüş ve hedefleri olan, ülkemizin tarihi, kültürel ve ekonomik zenginliklerini bilen, bunlara sahip çıkan, iyi birer vatandaş olacak şekilde yönlendirip, verilen eğitimin, kazanılan niteliklerin, sağlanan nimetlerin kıymetini bilen, attığını vuran, harp edecek şekilde eğitim yapan MEHMETÇİK olarak yetiştirmektir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının er eğitimi verilen tek birliği olan Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığının vazifesi, Tugay Komutanlığına gelen erlerin eğitimini iki ana blok halinde yapmaktır.

Eğitimin ilk bir ayı, askerliğin temel esaslarının verildiği başlangıç eğitimidir. Bu eğitim döneminde tüm erlere, standart eğitim programı dahilinde Yanaşık Düzen Eğitimi ile Nişancılık Eğitimi verilmektedir.

Bir ayın sonunda verilen ikinci blok eğitimde ise, erlerin kendi ihtisaslarında temel eğitimler verilmekte, güvenlik, istihkam, muhabere gibi konularda ihtisaslaştırılmaları sağlanmaktadır.

Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığında her yıl yedi dönem halinde Mehmetçik eğitilmekte olup eğitilen Mehmetçikler temel eğitimlerini takiben Hava Kuvvetleri birliklerine kıt’a görevi için gönderilmektedir.

Er eğitimleri, Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı içinde bulunan piyade ve atış eğitim alanları ile ihtisas dershanelerinde yapılmaktadır. Bölük seviyesinde her birliğin bağımsız birer eğitim alanı ile 25 metrelik Atış Poligonu bulunmakta, başlangıç eğitimi ile piyade ihtisas eğitimleri bu alanlarda yapılmaktadır. İhtisas eğitimlerinin teknik branşları ise sınıf eğitimi ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan özel dershanelerde verilmektedir.

Bu eğitim alanları ve dershaneler dışında, konferans, spor ve er sosyal faaliyetlerinin yürütüldüğü 2000 kişi kapasiteli bir Sinema ve Konferans Salonu, Kapalı Spor Salonu ve Kondisyon Merkezi, çeşitli Açık Hava Spor Tesisleri ve Sahalar bulunmaktadır.