ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

1957’de Trabzon ilinin Of ilçesinde doğan Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ilk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamlayarak 1978 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 1980 yılında 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında Pilotaj eğitimini müteakiben 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamıştır.Orgeneral KÜÇÜKAKYÜZ, 1987 yılında Hava Harp Akademisi, 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır.Türk Hava Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh görevleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanı (2003-2006), Hava Er Eğitim Tugay Komutanı (2006-2008), Hava Eğitim Komutan Yardımcısı (2008-2011), Hava Harp Okulu Komutanı (2009), Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkan Yardımcısı (2011-2012), Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanı ve GATA Komutanı (2012-2013), Hava Kuvvetleri... Devamı
GÖRÜNTÜ TALEPLERİ
10289
Yayın Tarihi 10 Mar 2021

GÖKTÜRK-2 (2,5 m Çözünürlüklü Görüntüleme Amaçlı Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Geliştirme) Uydusu, ülkemizin sahip olduğu yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü elde etme kabiliyeti olan ilk keşif-gözetleme uydusudur. Ankara’daki uydu yer istasyonundan ve Hv.K.K.lığı personeli tarafından komuta/kontrol edilen GÖKTÜRK-2 Uydusu, 18 Aralık 2012 tarihinde Dünya etrafındaki yörüngesine başarıyla yerleştirilmesinden itibaren Dünya’nın değişik noktalarından görüntü almaktadır.

İşletme-İdame sorumluluğu Hv.K.K.lığına verilen GÖKTÜRK-2 Uydusu ile icra edilen/edilecek görüntüleme görevleri; TSK, sivil kamu kurumları ve üniversitelerden gelen taleplere göre planlanmaktadır. GÖKTÜRK-2 Uydusunun da diğer keşif-gözetleme uydu sistemlerine benzer şekilde çeşitli teknik kısıtlamaları bulunması nedeniyle gelen taleplerin önceliklendirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kapsamda, ülkemizin milli menfaatleri ve güvenlik ihtiyaçları dikkate alınarak birinci kullanım önceliği olarak TSK ihtiyaçları, ikinci kullanım önceliği olarak ise diğer kamu kurumları ihtiyaçları belirlenmiştir. Görüntü çekimleri bu sıralamaya göre planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir.

GÖKTÜRK-2 Uydusu ile görüntü çekimlerinin yapılması ve verilerin yer istasyonuna indirilmesi Hv.K.K.lığı tarafından planlanıp icra edilmektedir. Ancak, yer istasyonuna indirilen verilerin değişik seviyelere (Seviye 0-6) göre işlenerek, talep makamının arzu ettiği niteliklerde hazırlanması farklı komutanlıklar tarafından yerine getirilmektedir. Seviye-0 ile Seviye-2 (dahil) arasında talep edilen uydu görüntülerinin hazırlanması Hv.K.K.lığının sorumluluğunda iken, Seviye-3 ve üzeri uydu görüntülerinin hazırlanması MSB Hrt.Gn.Md.lüğünün sorumluluğundadır. Bu nedenle Göktürk-2 uydu görüntüsü taleplerinin,

  • Seviye 0-2 için; gereği olarak Hv.K.K.lığına ve bilgi olarak Gnkur.İsth.Bşk.lığına,
  • Seviye-3 ve daha ileri seviyeler için ise; gereği olarak Hv.K.K.lığı ile MSB Hrt.Gn.Md.lüğüne ve bilgi olarak Gnkur.İsth.Bşk.lığına olacak şekilde resmi yazı ile gönderilmesi gerekmektedir.

GÖKTÜRK-2 Uydu görüntüleri işleme seviyeleri ve bunlara ilişkin açıklayıcı bilgiler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Görüntü İşleme SeviyesiAçıklama
Seviye-0 (L0)Ham görüntü (sıkıştırma ve kripto çözümlemesi yapılmış görüntü)
Seviye-1 (L1)Radyometrik düzeltilmesi yapılmış görüntü (dedektör ve atmosferik hataları giderilmiş, gölge, gürültü ve bulanıklığı giderilmiş, projeksiyon sisteminde koordinat bilgileri içermeyen görüntü)
Seviye-2 (L2)Geometrik düzeltmesi yapılmış görüntü (dünyanın eğriliği ve durum açısının yarattığı etkiler giderilmiş, yer kontrol noktaları olmaksızın görüntüleme geometrisi modeli kullanılarak oluşturulmuş görüntü)
Seviye-3 (L3)Yer Kontrol Noktaları kullanılarak coğrafi konumlandırması yapılmış ve kalibre edilmiş orto-rektifiye görüntü
Seviye-4 (L4)Sayısal Yükseklik Modeli görüntüsü (DEM)
Seviye-5 (L5)Mozaik görüntü
Seviye-6 (L6)Tematik harita (Sınıflandırma)

Yukarıdaki süreçleri geçerek Hv.K.K.lığına ulaşan uydu görüntüsü talepleri, öncelik sırasına göre sıralanmakta, meteorolojik şartlara göre müsait olan en kısa sürede çekimi yapılarak ihtiyaç makamlarına ulaştırılmaktadır. İstek makamına iletilme usul ve yöntemleri, görüntüleri hazırlayacak olan makam (Hv.K.K.lığı/MSB Hrt.Gn.Md.lüğü) tarafından istek makamı ile kurulacak koordine neticesinde ve teknik imkânlar doğrultusunda belirlenmektedir.

Görüntü Talep Formu İndir.

Görüntü Talep Formu İndir

 

GÖKTÜRK-2 Verileri Lisans Sözleşmesi'ni İndir