ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU (1982-H-24) 01 Mart 1961 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. İlkokulu Eskişehir Porsuk İlkokulunda, ortaokulu ve liseyi Yunus Emre Öğretmen Lisesinde tamamlayarak, 1978 yılında mezun olmuş ve Hava Harp Okuluna girmiştir.30 Ağustos 1982 tarihinde Hava Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olarak; sırasıyla 2’nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığında pilotaj eğitimini, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamış, 1984-1993 yılları arasında 7’nci Ana Jet Üs 172 ve 173’üncü Filo Komutanlıklarında kol uçucusu, öğretmen pilot ve kol komutanlığı, 1993-1995 yılları arasında ise 1’inci Ana Jet Üs 112’nci Filo Komutanlığında Öğretmen Pilot ve Harekât İcra Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1995-1997 yılları arasında Hava Harp Akademisini tamamlayarak, 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı... Devamı
GÖRÜNTÜ TALEPLERİ
16832
Yayın Tarihi 10 Mar 2021

GÖKTÜRK-2 (2,5 m Çözünürlüklü Görüntüleme Amaçlı Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Geliştirme) Uydusu, ülkemizin sahip olduğu yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü elde etme kabiliyeti olan ilk keşif-gözetleme uydusudur. Ankara’daki uydu yer istasyonundan ve Hv.K.K.lığı personeli tarafından komuta/kontrol edilen GÖKTÜRK-2 Uydusu, 18 Aralık 2012 tarihinde Dünya etrafındaki yörüngesine başarıyla yerleştirilmesinden itibaren Dünya’nın değişik noktalarından görüntü almaktadır.

İşletme-İdame sorumluluğu Hv.K.K.lığına verilen GÖKTÜRK-2 Uydusu ile icra edilen/edilecek görüntüleme görevleri; TSK, sivil kamu kurumları ve üniversitelerden gelen taleplere göre planlanmaktadır. GÖKTÜRK-2 Uydusunun da diğer keşif-gözetleme uydu sistemlerine benzer şekilde çeşitli teknik kısıtlamaları bulunması nedeniyle gelen taleplerin önceliklendirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kapsamda, ülkemizin milli menfaatleri ve güvenlik ihtiyaçları dikkate alınarak birinci kullanım önceliği olarak TSK ihtiyaçları, ikinci kullanım önceliği olarak ise diğer kamu kurumları ihtiyaçları belirlenmiştir. Görüntü çekimleri bu sıralamaya göre planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir.

GÖKTÜRK-2 Uydusu ile görüntü çekimlerinin yapılması ve verilerin yer istasyonuna indirilmesi Hv.K.K.lığı tarafından planlanıp icra edilmektedir. Ancak, yer istasyonuna indirilen verilerin değişik seviyelere (Seviye 0-6) göre işlenerek, talep makamının arzu ettiği niteliklerde hazırlanması farklı komutanlıklar tarafından yerine getirilmektedir. Seviye-0 ile Seviye-2 (dahil) arasında talep edilen uydu görüntülerinin hazırlanması Hv.K.K.lığının sorumluluğunda iken, Seviye-3 ve üzeri uydu görüntülerinin hazırlanması MSB Hrt.Gn.Md.lüğünün sorumluluğundadır. Bu nedenle Göktürk-2 uydu görüntüsü taleplerinin,

  • Seviye 0-2 için; gereği olarak Hv.K.K.lığına ve bilgi olarak Gnkur.İsth.Bşk.lığına,
  • Seviye-3 ve daha ileri seviyeler için ise; gereği olarak Hv.K.K.lığı ile MSB Hrt.Gn.Md.lüğüne ve bilgi olarak Gnkur.İsth.Bşk.lığına olacak şekilde resmi yazı ile gönderilmesi gerekmektedir.

GÖKTÜRK-2 Uydu görüntüleri işleme seviyeleri ve bunlara ilişkin açıklayıcı bilgiler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Görüntü İşleme SeviyesiAçıklama
Seviye-0 (L0)Ham görüntü (sıkıştırma ve kripto çözümlemesi yapılmış görüntü)
Seviye-1 (L1)Radyometrik düzeltilmesi yapılmış görüntü (dedektör ve atmosferik hataları giderilmiş, gölge, gürültü ve bulanıklığı giderilmiş, projeksiyon sisteminde koordinat bilgileri içermeyen görüntü)
Seviye-2 (L2)Geometrik düzeltmesi yapılmış görüntü (dünyanın eğriliği ve durum açısının yarattığı etkiler giderilmiş, yer kontrol noktaları olmaksızın görüntüleme geometrisi modeli kullanılarak oluşturulmuş görüntü)
Seviye-3 (L3)Yer Kontrol Noktaları kullanılarak coğrafi konumlandırması yapılmış ve kalibre edilmiş orto-rektifiye görüntü
Seviye-4 (L4)Sayısal Yükseklik Modeli görüntüsü (DEM)
Seviye-5 (L5)Mozaik görüntü
Seviye-6 (L6)Tematik harita (Sınıflandırma)

Yukarıdaki süreçleri geçerek Hv.K.K.lığına ulaşan uydu görüntüsü talepleri, öncelik sırasına göre sıralanmakta, meteorolojik şartlara göre müsait olan en kısa sürede çekimi yapılarak ihtiyaç makamlarına ulaştırılmaktadır. İstek makamına iletilme usul ve yöntemleri, görüntüleri hazırlayacak olan makam (Hv.K.K.lığı/MSB Hrt.Gn.Md.lüğü) tarafından istek makamı ile kurulacak koordine neticesinde ve teknik imkânlar doğrultusunda belirlenmektedir.

Görüntü Talep Formu İndir.

Görüntü Talep Formu İndir

 

GÖKTÜRK-2 Verileri Lisans Sözleşmesi'ni İndir