17 Eylül 1954 tarihinde Hava Harp Okulunun İzmir’e intikali ile Hava Teknik Okullar Komutanlığını da bünyesine alarak Hava Okullar Komutanlığı (Gaziemir/İzmir) teşkil edilmiştir. 30 Ağustos 1956’da ise Hava Eğitim Komutanlığı ismini almıştır. 20 Temmuz 1967’de Hava Harp Okulunun Yeşilköy’e intikali ve 10 Ekim 1968’de Eğitim Komutanlığı Karargâhının Güzelyalı’ya intikali sonucu, 1969’da Gaziemir’de Hava Teknik Okullar Komutanlığı ikinci kez kurulmuştur. 1999 yılında Hava Teknik Okullar Komutanlığının adı Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı olarak değişmiştir. 2006 yılı Ağustos YAŞ kararlarıyla unvanı yeniden Hava Teknik Okullar Komutanlığı olmuştur.

Kolordu seviyesinde olan Hava Eğitim Komutanlığı Karargâhı İzmir’dedir.

Bu komutanlık, Türk Hava Kuvvetlerinin bütün görevleri için gereken personel eğitimini en üst seviyede sağlayacak ve harekât görevlerini yerine getirecek şekilde okul, üs, filo ve eşiti seviyede birlik komutanlıkları ve kurum amirliklerinden oluşmaktadır.

Hava Eğitim Komutanlığının ana bağlıları; 2’nci Ana Jet Üs K.lığı, Hava Harp Okulu K.lığı, Hava Teknik Okullar Komutanlığı, Hava Lisan Okul Komutanlığı, Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı ve Svl./Ask.Koor.Mrk.K.lıklarıdır.

Hv.K.K.'lığından Haberler

Fotoğraflarla Hava Kuvvetleri