Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1961 yılında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İrfan Tansel’in direktifi ile Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı bünyesinde kurulmuş olup orkestranın şefliğine Orhan Sezener getirilmiştir.
Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası tarihi boyunca, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Bosna Hersek gibi Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde katıldığı festival, konser ve Radyo-televizyon programları ile ilgili çevrelerin takdirlerini kazanmış, Türk çok sesli müzik yaşantısına değerli katkılarda bulunmuştur.
Glenn MILLER orkestrasının solo trompetçisi Yarbay Stanley, 1962 yılında Ankara’da görevli olarak bulunduğu sırada Amerikan Büyükelçiliğinde dinlediği Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrasını çok beğenmiş ve kendi çabaları ile orkestraya güncelliğini her zaman koruyan, ölümsüz eserlerden oluşan bir caz repertuarı kazandırmıştır.
Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1969,1970 ve 1974 yıllarında Türkiye’de yılın sanatçısı seçilmiştir.

Bu dönemde orkestranın kuruluşundaki kadrosunda trombon icracısı ve aranjör olarak görev yapan emekli astsubay Bilbay Özal’ın katkıları ile 1998 yılında Caz Orkestrası tekrar çalışmalarına başlamıştır.
Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası Ankara, İzmir ve Zonguldak Caz Festivallerinde Hava Kuvvetlerini başarı ile temsil etmiştir.

Ankara Caz Festivali 2005 yılı açılış konserinde caz severlere başarılı bir konser sunan orkestramızın ismi, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk CÖMERT’in direktifleriyle “Cazın Kartalları Orkestrası” olarak değiştirilmiştir.