ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

1957’de Trabzon ilinin Of ilçesinde doğan Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ilk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamlayarak 1978 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 1980 yılında 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında Pilotaj eğitimini müteakiben 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamıştır.Orgeneral KÜÇÜKAKYÜZ, 1987 yılında Hava Harp Akademisi, 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır.Türk Hava Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh görevleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanı (2003-2006), Hava Er Eğitim Tugay Komutanı (2006-2008), Hava Eğitim Komutan Yardımcısı (2008-2011), Hava Harp Okulu Komutanı (2009), Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkan Yardımcısı (2011-2012), Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanı ve GATA Komutanı (2012-2013), Hava Kuvvetleri... Devamı
MEDYADA KEŞİF UYDU KOMUTANLIĞI
9751
Yayın Tarihi 02 Oca 2020

GÖKTÜRK-1 UZAYDA

Dünya üzerinde herhangi bir bölgeden coğrafi kısıtlama olmaksızın görüntü alabilecek olan GÖKTÜRK-1 Uydusu Avrupa Uzay Ajansına ait VEGA fırlatma sistemi ile Fransız Guyana’sından 05 Aralık 2016 tarihinde TSİ 16.51.44’de fırlatılmıştır. Yaklaşık 70 dk. sonra TSİ 18.02.11’de uydu ile ilk temas başarı ile sağlanmıştır. Uydu ile iletişim için Troll (Antarktika), Svalbard (Norveç) ve Fucino (İtalya) yer istasyonları kullanılmış olup, ilk 16 saat süresince toplam 17 adet geçiş başarı ile icra edilmiştir. Mevcut durumda uydu operasyonları İtalya-Fucino’daki yer istasyonundan yürütülmekte olup, Keşif Uydu Komutanlığı/Ahlatlıbel’den de takip edilmektedir. Uydu operasyonlarının 13-19 Aralık 2016 tarihinden itibaren tamamen Ahlatlıbel’deki Yer İstasyonuna devredilerek, burada Telespazio ve Keşif Uydu K.lığı personeli tarafından birlikte sürdürülmesi planlanmaktadır.

Millî Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Telespazio (TPZ) firması arasında 13 Temmuz 2009 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında 1 adet Uydu (0,5 m Elektro-Optik), 1 adet Ana Yer İstasyonu ve 1 adet Mobil Yer İstasyonu temin edilmiştir. Ayrıca, gelecekteki gözlem ve haberleşme uydularının yurtiçinde üretilmesine yönelik kritik bir altyapı olan ve 5 tona kadar tüm uyduların entegrasyon ve testlerinin yapılacağı Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) temin edilmesi de projenin stratejik kazanımları arasında yer almıştır.

Projede, uydunun geliştirilmesinden sorumlu yüklenici olarak Fransız ThalesAlenia Space (TAS) firması, yer sistemlerine yönelik olarak ekipman seviyesi tedarik, üretim, entegrasyon ve test faaliyetlerinden sorumlu yüklenici olarak ise İtalyan Telespazio firması yer almıştır. Ayrıca, ana yükleniciye karşı sorumlu olduğu birçok iş paketine doğrudan katılım sağladığı gibi, uydunun bazı uçuş bileşenleri de TUSAŞ tarafından üretilmiştir.

GÖKTÜRK-1 Projesi ile, askerî istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesinin yanı sıra, uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve altyapı geliştirilmesi, orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da ihtiyaçlara cevap vermesi planlanmıştır.

GÖKTÜRK-1 Uydusu, GÖKTÜRK-2 uydusundan farklı olarak yörünge istikametinin yanı sıra doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde de çekim yapabilecektir. Elde edilen uydu görüntülerinin mekansal çözünürlük değerinin 5 kat daha yüksek olmasına ilave olarak, konumsal doğruluk değeri de artacaktır. Herhangi bir yerden görüntü alabilme sıklığı olarak da tanımlanan zamansal çözünürlük değeri ise, sahip olunan uydu sayısının artmasıyla iyileşecektir.

Aşağıda teknik özellikleri verilen GÖKTÜRK-1 Uydusunun görev ömrü 7 yıl olarak öngörülmektedir.

 

 Yörünge 681 km Güneş Uyumlu 10:30 Ekvator Katediş
 Ömür 7 Yıl
 Fırlatma Sistemi Vega
 Çeviklik (Manevra Yeteneği) 10 deg@ 20 sn yalpa ekseni, 30 deg @ 42 sn yunus ekseni 
 Güneş Paneli Güç Üretim Kapasitesi 1500 W EOL (Ömür sonu değeri)
 Pil Boşalma Derinliği Maximum 12 %
 Delta V Kapasitesi 123 m/s 
 Görüntüleme Kapasitesi 902 nokta hedef görüntüsü / gün
 Görüntü Sıkıştırma Oranı 1,5 - 12 
 Görüntü Depolama Yeteneği 1 Tbits (278 nokta hedef görüntüsü  CR  1:4)
 Veri İndirme Hızı (X-Bant) 800 Mbps (brüt) 620 Mbps (net)
 GSD Siyah-Beyaz 0,5 m, Renkli 2 m
 Standart Görüntü Genişliği 15 km
 Spektral Bantlar Siyah-Beyaz, Kırmızı, Yeşil, Mavi, Yakın Kızılötesi (NIR)