ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

1957’de Trabzon ilinin Of ilçesinde doğan Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ilk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamlayarak 1978 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 1980 yılında 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında Pilotaj eğitimini müteakiben 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamıştır. Orgeneral KÜÇÜKAKYÜZ, 1987 yılında Hava Harp Akademisi, 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır. Türk Hava Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh görevleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanı (2003-2006), Hava Er Eğitim Tugay Komutanı (2006-2008), Hava Eğitim Komutan Yardımcısı (2008-2011), Hava Harp Okulu Komutanı (2009), Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkan Yardımcısı (2011-2012), Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanı ve GATA Komutanı (2012-2013), Hava... Devamı
ASKERİ KART İŞLEMLERİ
61930
Yayın Tarihi 11 Şub 2020

Personel Kimlik Kartları


Hak sahibi olarak emekliye ayrılan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlara emekliye ayrılışları sırasında bir defaya mahsus olmak üzere kimlik kartları, ilgili kuvvet veya jandarma Genel Komutanlığınca; daha sonraki zayi, yıpranma ve değişiklik vb. hâllerinde ilgili askerlik şube başkanlıklarınca verilmektedir.

Kimlik Kartı Alabilecek Kişiler:

 • Eşler (Resmi nikahlı olanlar, yabancı uyruklular dahil),
  1. Asıl Hak Sahibinin vefatı halinde, eşlerin hak sahipliği yeniden evleninceye kadar devam eder. Eşler (şehit eşleri dahil) evlendiklerinde hak sahipliği sona erer.
  2. Şehit eşleri hariç, eşler yeni evliliklerinden sonra boşansalar dahi yeniden hak sahipliği kazanamazlar.

 

 • Çocuklar (11 yaşını doldurarak 12 yaşından gün almış),
  1. Anne veya Babanın Sağ Olması Durumunda Erkek Çocuklar ile Erkek Evlatlıklar: Gelir, öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın, bekar öz veya üvey erkek çocuklar ile erkek evlatlıklara (yabancı uyruklular dahil), 35 yaşını dolduruncaya (36 yaşından gün almamış) kadar TSK Personel Akıllı Kartı verilir. (36 yaşından gün almış ise Günübirlik Giriş Kartı Alır)
  2. Anne veya Babanın Sağ Olması Durumunda Kız Çocukları ile Kız Evlatlıklar: Yaş, gelir, öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın, bekar (evlenmemiş, eşi vefat etmiş veya boşanmış) öz veya üvey kız çocukları ile kız evlatlıklara (yabancı uyruklular dahil) TSK Personel Akıllı Kartı verilir.

 

 • Anne ve Babalar: Aşağıda belirtilen durumlardan sadece bir tanesi esas alınarak TSK Personel Akıllı Kartı verilir.
  1. Öz anne ve babalara,
  2. Öz olan anne veya baba vefat etmiş ise, anne / babanın yeniden evlenmesi durumunda, üvey olan anne / babaya,
  3. Asıl Hak Sahibi öz veya üvey sadece bir anne ve bir baba tercih etmek durumundadır. Aynı anda hem öz anneye/babaya hem üvey anneye/babaya kart alma hakkı yoktur. Öz anne ve babanın sağ ve boşanmış olmaları durumunda; evlilik bağı ile bağlanan üvey anne / babaya akıllı kart talep edilebilmesi için asıl hak sahibinin, öz olan anne / babasına akıllı kart talep etmeyeceğine yönelik Feragat Dilekçesi doldurulur. Doldurulan bu dilekçe ve TSK Akıllı Kart Beyannamesi ile başvurulması durumunda üvey olan anne / babaya (Şehit personel sağ iken feragat dilekçesi vermek suretiyle öz/üvey ebeveyni arasında seçimini belirtmiş ise beyan ettiği ebeveynine kart verilir. Anne ve babasının şahadet tarihinden sonra evlenmeleri halinde ise yeni eş TSK Personel Akıllı Kartı hak sahibi değildir.)

 

 • Büyük Ebeveyn:
  1. Yardım edilmediği takdirde zarurete düşecek ve bu sebeple infak ve iaşesi asıl hak sahibine ait olan resmi nikahlı babaanne, anneanne, dede (annenin babası ve babanın babası) ile bunların anne ve babalarına TSK Personel Akıllı Kartı verilir.
  2. Asıl Hak Sahibinin vefatı halinde büyük ebeveynin hak sahipliği sona erer.

 

 • Kardeşler (11 yaşını doldurarak 12 yaşından gün almış),
  1. 25 yaşını dolduruncaya kadar (26 yaşından gün almamış), öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın, bekar öz veya üvey erkek/kız kardeşler,
  2. Sivil Memur ve Sözleşmeli Personel (memur, işçi, geçici/mevsimlik işçi) hariç, 25 yaşın üzerinde olup da %40 veya daha yüksek oranda özürlü olan ve özürlülüğü tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu ile belgelenen, çalışamaz durumda bulunan ve evli olmayan öz veya üvey erkek/kız kardeşler,
  3. Asıl Hak Sahibinin vefatı halinde erkek/kız kardeşlerin hak sahipliği 25 yaşını dolduruncaya kadar devam eder; bu yaş sınırından sonra kardeşlerin hak sahipliği sona erer.

* TSK Akıllı Kart  Yönetim Merkezi İnternet Sitesine ulaşmak için tıklayınız.