ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU (1982-H-24) 01 Mart 1961 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. İlkokulu Eskişehir Porsuk İlkokulunda, ortaokulu ve liseyi Yunus Emre Öğretmen Lisesinde tamamlayarak, 1978 yılında mezun olmuş ve Hava Harp Okuluna girmiştir.30 Ağustos 1982 tarihinde Hava Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olarak; sırasıyla 2’nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığında pilotaj eğitimini, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamış, 1984-1993 yılları arasında 7’nci Ana Jet Üs 172 ve 173’üncü Filo Komutanlıklarında kol uçucusu, öğretmen pilot ve kol komutanlığı, 1993-1995 yılları arasında ise 1’inci Ana Jet Üs 112’nci Filo Komutanlığında Öğretmen Pilot ve Harekât İcra Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1995-1997 yılları arasında Hava Harp Akademisini tamamlayarak, 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı... Devamı
CENAZE İŞLEMLERİ
31192
Yayın Tarihi 26 Nis 2022

CENAZE FAALİYETLERİ

 

 

Vefat olayı meydana geldiğinde, en yakın Hava birlik, karargâh ve kurum amirliği veya merkez komutanlığı ile irtibata geçilerek, ölüm olayı bildirilerek faaliyete başlanması sağlanır.


Merkez Komutanlığına cenaze hakkında gerekli bilgiler, vefat eden personelin askerî kimlik kartı, ve bir adet vesikalık fotoğrafı ile birlikte müracaat edilir.


Vefat olayı evde meydana gelmiş ise;


Belediyelerin 188 numaralı telefonuna veya ikametgâhın bağlı olduğu belediyenin cenaze işlerine haber verilerek, doktor ve evrakları tanzim edecek memurun gelmesi sağlanır. Defin için gerekli belgeler memur tarafından evde düzenlenmektedir. İşlemler sonrasında cenazenin yıkanması, kefen ve tabutlanması için hastane veya defnedileceği mezarlık morguna nakli gerçekleştirilir.


Cenaze kefenlenip tabutlandıktan sonra; aynı şehir içinde defnedilecek ise, Merkez Komutanlığı tarafından namazının kılınacağı camiye oradan da mezarlığa nakledilir. Şehir dışına nakledilecek ise, hastanenin bağlı olduğu belediyeden cenaze nakil belgesi alınır. Belediyeden veya özel cenaze şirketlerinden tedarik edilecek cenaze aracı ile cenazenin defnedileceği il, ilçe veya köye nakli sağlanır. Belediyeden alınan evraklar cenaze ile birlikte ilgili belediye başkanlığı cenaze işlerine teslim edilerek mezar yeri satın alınır.


Definden sonra yapılacak işlemler;


Vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkartılır. (Nüfus idaresinden)

Veraset ilamı çıkartılır. (Noterden veya Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliğinden)

Maaş bağlanacak varisi varsa SGK’ya hitaben dilekçe yazılır. (www.sgk.gov.tr)

Silah devir işlemleri yapılır. (www.hvkk.tsk.tr)


Emekli Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin kullanabileceği dilekçe örnekleri;


Veraset İlanı Çıkartmak için Müracaat Dilekçe Örneğini indirmek için tıklayınız.

Aylık Bağlanması Konusunda Müracaat Dilekçe Örneğini indirmek için tıklayınız.