ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU (1982-H-24) 01 Mart 1961 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. İlkokulu Eskişehir Porsuk İlkokulunda, ortaokulu ve liseyi Yunus Emre Öğretmen Lisesinde tamamlayarak, 1978 yılında mezun olmuş ve Hava Harp Okuluna girmiştir.30 Ağustos 1982 tarihinde Hava Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olarak; sırasıyla 2’nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığında pilotaj eğitimini, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamış, 1984-1993 yılları arasında 7’nci Ana Jet Üs 172 ve 173’üncü Filo Komutanlıklarında kol uçucusu, öğretmen pilot ve kol komutanlığı, 1993-1995 yılları arasında ise 1’inci Ana Jet Üs 112’nci Filo Komutanlığında Öğretmen Pilot ve Harekât İcra Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1995-1997 yılları arasında Hava Harp Akademisini tamamlayarak, 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı... Devamı
TEŞKİLAT
249298
Yayın Tarihi 22 Ara 2023

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı, Ankara'da konuşlanmıştır. Hava Kuvvetleri Komutanı'nın makamı karargâhta bulunmaktadır. Karargâh faaliyetlerine Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı komuta etmektedir. Faaliyetler Kurmay Başkanı'na bağlı altı Karargâh Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu başkanlıklar; Personel, İstihbarat, Harekât, Lojistik, Savunma Plan ve Proje Yönetim ile Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemler Başkanlıklarıdır. Bu Başkanlıklara ilave olarak, Hava Kuvvetleri Komutanı'na doğrudan bağlı ve Hava Kuvvetleri Komutanı adına tüm Hava Birlik ve Kurumlarını denetleyen; Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı bulunmaktadır.

 


Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı

Hava Eğitim Komutanlığı

Hava Lojistik Komutanlığı

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ana muharip unsurlarını tek bir komutanlık çatısı altında toplayan "Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı" Eskişehir'de, Hava Kuvvetlerinin bütün görevleri için gereken personel eğitimini en üst seviyede sağlayacak ve harekât görevlerini yerine getirecek şekilde okul, üs, filo ve eşiti seviyede birlik komutanlıkları ve kurum amirliklerinden oluşan "Hava Eğitim Komutanlığı" İzmir'de ve Hava Kuvvetlerinin ikmal, bakım, ulaştırma, istihkâm ve diğer lojistik faaliyetlerinin yerine getirilmesi, Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan bütün silah sistemlerinin idame işletme ihtiyaçlarının hesaplanması, temin edilmesi, faal tutulması, altyapı ve tesis ihtiyaçlarının karşılanması görevlerini yerine getiren "Hava Lojistik Komutanlığı" Ankara'da konuşlandırılmış olup Hava Kuvvetlerinin Ana Bağlıları olarak Kolordu seviyesinde görev yapmaktadır.