ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

1957’de Trabzon ilinin Of ilçesinde doğan Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ilk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamlayarak 1978 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 1980 yılında 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında Pilotaj eğitimini müteakiben 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamıştır.Orgeneral KÜÇÜKAKYÜZ, 1987 yılında Hava Harp Akademisi, 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır.Türk Hava Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh görevleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanı (2003-2006), Hava Er Eğitim Tugay Komutanı (2006-2008), Hava Eğitim Komutan Yardımcısı (2008-2011), Hava Harp Okulu Komutanı (2009), Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkan Yardımcısı (2011-2012), Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanı ve GATA Komutanı (2012-2013), Hava Kuvvetleri... Devamı
TEŞKİLAT
181558
Yayın Tarihi 16 Eyl 2019

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı, Ankara'da konuşlanmıştır. Hava Kuvvetleri Komutanı'nın makamı karargâhta bulunmaktadır. Karargâh faaliyetlerine Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı komuta etmektedir. Faaliyetler Kurmay Başkanı'na bağlı altı Karargâh Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu başkanlıklar; Personel, İstihbarat, Harekât, Lojistik, Savunma Plan ve Proje Yönetim ile Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemler Başkanlıkları'dır. Bu Başkanlıklara ilave olarak, Hava Kuvvetleri Komutanı'na doğrudan bağlı ve Hava Kuvvetleri Komutanı adına tüm Hava Birlik ve Kurumlarını denetleyen; Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı bulunmaktadır.

 


Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı

Hava Eğitim Komutanlığı

Hava Lojistik Komutanlığı

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ana muharip unsurlarını tek bir komutanlık çatısı altında toplayan "Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı" Eskişehir'de, Hava Kuvvetlerinin bütün görevleri için gereken personel eğitimini en üst seviyede sağlayacak ve harekât görevlerini yerine getirecek şekilde okul, üs, filo ve eşiti seviyede birlik komutanlıkları ve kurum amirliklerinden oluşan "Hava Eğitim Komutanlığı" İzmir'de ve Hava Kuvvetlerinin ikmal, bakım, ulaştırma, istihkâm ve diğer lojistik faaliyetlerinin yerine getirilmesi, Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan bütün silah sistemlerinin idame işletme ihtiyaçlarının hesaplanması, temin edilmesi, faal tutulması, altyapı ve tesis ihtiyaçlarının karşılanması görevlerini yerine getiren "Hava Lojistik Komutanlığı" Ankara'da konuşlandırılmış olup Hava Kuvvetlerinin Ana Bağlıları olarak Kolordu seviyesinde görev yapmaktadır.