ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

Hava Orgeneral Ziya Cemal KADIOĞLU (1982-H-24) 01 Mart 1961 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. İlkokulu Eskişehir Porsuk İlkokulunda, ortaokulu ve liseyi Yunus Emre Öğretmen Lisesinde tamamlayarak, 1978 yılında mezun olmuş ve Hava Harp Okuluna girmiştir.30 Ağustos 1982 tarihinde Hava Harp Okulundan teğmen rütbesi ile mezun olarak; sırasıyla 2’nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığında pilotaj eğitimini, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamış, 1984-1993 yılları arasında 7’nci Ana Jet Üs 172 ve 173’üncü Filo Komutanlıklarında kol uçucusu, öğretmen pilot ve kol komutanlığı, 1993-1995 yılları arasında ise 1’inci Ana Jet Üs 112’nci Filo Komutanlığında Öğretmen Pilot ve Harekât İcra Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1995-1997 yılları arasında Hava Harp Akademisini tamamlayarak, 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı... Devamı
HAVA KUVVETLERİ BANDOSU
30367
Yayın Tarihi 13 Nis 2022

HAVA KUVVETLERİ BANDOSU

Türk Askerlik Tarihi’nde M.Ö. 4'üncü yüzyıldan başlayarak, ordunun eğitiminde ve savaşlarda müzikten büyük ölçüde yararlanılmıştır. Tarihi boyunca “Tuğ” ve “Tabılhane” olarak anılan askerî müzik toplulukları, Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren “Mehterhane” adını almıştır.

Özellikle imparatorluk zamanında gelişimini tamamlayarak olgunlaşan Mehterhane, askerî disiplin altında binlerce müzisyenin yetiştirildiği ve icra yeteneğinin en üst seviyeye çıkarıldığı önemli bir eğitim kurumu niteliği kazanmış; Devlete bağlı tek müzik ocağı olarak Avrupa bandolarına uzun süre öncülük ve rehberlik etmiştir.

 

II. Mahmut tarafından yeni ordunun kurulmasının ardından 1826 yılında açılan “Muzıka-i Hümayun” ile Cumhuriyet dönemi askerî bandolarının temeli atılmıştır.
Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Silahlı Kuvvetlerde teşkilatlanmasını yaygınlaştıran askerî bandolar 1955 yılında Bnb. Asaf GÜVEN tarafından “Hava Kuvvetleri Bando ve Armoni Mızıkası” adıyla Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde de kurulmuş olup, adı daha sonra “Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı” olarak değiştirilmiştir.

 

 

Hv.K.Bnd.K.lığı; Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek gibi Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdiği konserler ile ilgili çevrelerin takdirlerini kazanmıştır.

Hv.K.Bnd.K.lığı son olarak 2006 yılında, Romanya’da icra edilen 7'nci Askerî Bandolar Festivali'ne katılarak ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

 

Festivalde kazanılan Bronz Madalya

 

DANS ve CAZ ORKESTRASI

Bando Komutanlığının temel sorumluluk alanına giren moral kazandırma faaliyetlerini yerine getirme özelliğine sahip önemli bir unsur olan Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrasının vazifesi;

  • Hava Kuvvetleri personeline eğlence ve moral kazandırma amaçlı düzenlenen gecelerde görev almak,
  • Dans geceleri ve balo gibi faaliyetlerde bulunmak,
  • Komutanlıkça emredilen yurtiçi- yurtdışı konser ve kültürel amaçlı organizasyonlara katılmaktır.

 

CAZIN KARTALLARI

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1961 yılında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İrfan TANSEL’in direktifi ile Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı bünyesinde kurulmuş olup orkestranın şefliğine Orhan SEZENER getirilmiştir.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası tarihi boyunca, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Bosna Hersek gibi Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde katıldığı festival, konser ve Radyo-televizyon programları ile ilgili çevrelerin takdirlerini kazanmış, Türk çok sesli müzik yaşantısına değerli katkılarda bulunmuştur.

 

Glenn MILLER orkestrasının solo trompetçisi Yarbay STANLEY, 1962 yılında Ankara’da görevli olarak bulunduğu sırada Amerikan Büyükelçiliğinde dinlediği Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrasını çok beğenmiş ve kendi çabaları ile orkestraya güncelliğini her zaman koruyan, ölümsüz eserlerden oluşan bir caz repertuarı kazandırmıştır.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1969, 1970 ve 1974 yıllarında Türkiye’de yılın sanatçısı seçilmiştir.

Bu dönemde orkestranın kuruluşundaki kadrosunda trombon icracısı ve aranjör olarak görev yapan emekli astsubay Bilbay ÖZAL’ın katkıları ile 1998 yılında Caz Orkestrası tekrar çalışmalarına başlamıştır.

 

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası Ankara, İzmir ve Zonguldak Caz Festivallerinde Hava Kuvvetlerini başarı ile temsil etmiştir.

Ankara Caz Festivali 2005 yılı açılış konserinde caz severlere başarılı bir konser sunan orkestramızın ismi, Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk CÖMERT’in direktifleriyle “Cazın Kartalları Orkestrası” olarak değiştirilmiştir.