HAVA KUVVETLERİ BANDOSU
10598
11 Eyl 2019

Hava Kuvvetleri Bandosu

Türk Askerlik Tarihi’nde M.Ö. 4. yüzyıldan başlayarak, ordunun eğitiminde ve savaşlarda müzikten büyük ölçüde yararlanılmıştır. Tarihi boyunca “Tuğ” ve “Tabılhane” olarak anılan askeri müzik toplulukları, Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren “Mehterhane” adını almıştır.

Özellikle imparatorluk zamanında gelişimini tamamlayarak olgunlaşan Mehterhane, askeri disiplin altında binlerce müzisyenin yetiştirildiği ve icra yeteneğinin en üst seviyeye çıkarıldığı önemli bir eğitim kurumu niteliği kazanmış; Devlete bağlı tek müzik ocağı olarak Avrupa bandolarına uzun süre öncülük ve rehberlik etmiştir.

 

II. Mahmut tarafından yeni ordunun kurulmasının ardından 1826 yılında açılan “Muzıka-i Hümayun” ile Cumhuriyet dönemi askeri bandolarının temeli atılmıştır.
Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Silahlı Kuvvetlerde teşkilatlanmasını yaygınlaştıran askeri bandolar 1955 yılında Bnb. Asaf Güven tarafından “Hava Kuvvetleri Bando ve Armoni Mızıkası” adıyla Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde de kurulmuş olup, adı daha sonra “Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı” olarak değiştirilmiştir.

 

 

Hv. K Bnd K.lığı; Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek gibi Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdiği konserler ile ilgili çevrelerin takdirlerini kazanmıştır.

Hv. K. Bnd K.lığı son olarak 2006 yılında, Romanya’da icra edilen 7. Askeri Bandolar Festivaline katılarak ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

 

Festivalde kazanılan Bronz Madalya

 

Dans ve Caz Orkestrası

Bando Komutanlığının temel sorumluluk alanına giren moral kazandırma faaliyetlerini yerine getirme özelliğine sahip önemli bir unsur olan Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrasının vazifesi;

  • Hava Kuvvetleri personeline eğlence ve moral kazandırma amaçlı düzenlenen gecelerde görev almak,
  • Dans geceleri ve balo gibi faaliyetlerde bulunmak,
  • Komutanlıkça emredilen yurtiçi- yurtdışı konser ve kültürel amaçlı organizasyonlara katılmaktır.

 

Cazın Kartalları

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1961 yılında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İrfan Tansel’in direktifi ile Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı bünyesinde kurulmuş olup orkestranın şefliğine Orhan Sezener getirilmiştir.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası tarihi boyunca, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Bosna Hersek gibi Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde katıldığı festival, konser ve Radyo-televizyon programları ile ilgili çevrelerin takdirlerini kazanmış, Türk çok sesli müzik yaşantısına değerli katkılarda bulunmuştur.

 

Glenn MILLER orkestrasının solo trompetçisi Yarbay Stanley, 1962 yılında Ankara’da görevli olarak bulunduğu sırada Amerikan Büyükelçiliğinde dinlediği Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrasını çok beğenmiş ve kendi çabaları ile orkestraya güncelliğini her zaman koruyan, ölümsüz eserlerden oluşan bir caz repertuarı kazandırmıştır.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1969,1970 ve 1974 yıllarında Türkiye’de yılın sanatçısı seçilmiştir.

Bu dönemde orkestranın kuruluşundaki kadrosunda trombon icracısı ve aranjör olarak görev yapan emekli astsubay Bilbay Özal’ın katkıları ile 1998 yılında Caz Orkestrası tekrar çalışmalarına başlamıştır.

 

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası Ankara, İzmir ve Zonguldak Caz Festivallerinde Hava Kuvvetlerini başarı ile temsil etmiştir.

Ankara Caz Festivali 2005 yılı açılış konserinde caz severlere başarılı bir konser sunan orkestramızın ismi, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk CÖMERT’in direktifleriyle “Cazın Kartalları Orkestrası” olarak değiştirilmiştir.