ANA SAYFA KOMUTAN HAKKIMIZDA HAVACILIK KÖŞESİ HİZMETLER BASIN FAALİYETLERİ ÖZEL SİTELER SİTE HARİTASI
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIGeri

Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

1957’de Trabzon ilinin Of ilçesinde doğan Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ilk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamlayarak 1978 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 1980 yılında 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında Pilotaj eğitimini müteakiben 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlamıştır. Orgeneral KÜÇÜKAKYÜZ, 1987 yılında Hava Harp Akademisi, 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır. Türk Hava Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh görevleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanı (2003-2006), Hava Er Eğitim Tugay Komutanı (2006-2008), Hava Eğitim Komutan Yardımcısı (2008-2011), Hava Harp Okulu Komutanı (2009), Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkan Yardımcısı (2011-2012), Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanı ve GATA Komutanı (2012-2013), Hava... Devamı
BASIN AÇIKLAMALARI
1852
Yayın Tarihi 01 Şub 2021


                                                                                                                                        Tarih : 01.02.2021

      Konu : KIŞ-2021 TATBİKATI BASIN DUYURUSU

 

       
1.  Kış-2021 Tatbikatı 01-12 Şubat 2021 tarihleri arasında, 9’uncu Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Şehit İs.Asb.Kd.Üçvş.İlhan HAMLI Atış ve Tatbikat Alanı/Kars’ta icra edilmektedir.

 

2.  Tatbikatın maksadı; birleşik ve müşterek harekâtın icrası konusunda iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda atış dâhil muharebe imkân ve kabiliyetlerini denemek, muharebe sahasını tüm boyutlarıyla canlandırarak ateş ve manevranın senkronizasyonunu geliştirmek, kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, ikmal ve bakım faaliyetlerinde eğitim seviyesini geliştirmek ve beka kabiliyetlerini artırmak, komuta-kontrol sistemlerinin kış şartlarında işletilmesini sağlamaktır.

 
3. Tatbikata; Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından çeşitli seviyede birlik ve unsurlar katılmaktadır. Ayrıca tatbikata Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinden personel ve birlik iştirak etmektedir.

 

      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 

 

 

                   


 

                                                                                                                                            Tarih : 21.12.2020               

            Konu : KAPLAN PENÇESİ TATBİKATI BASIN DUYURUSU

 

 

     1.  Kaplan Pençesi 2020/2 Tatbikatı; Hava Savunma Komutanlığı kontrol ve yönetiminde, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı ve BHHM’leri Komutanlığı sevk ve idaresinde, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla, 22 Aralık 2020 tarihinde Aksaz bölgesi ve Akdeniz’in uluslararası suları ve hava sahasında icra edilecektir.

 

    2.  Tatbikatın maksadı; TSK’nın, muhtemel bir müşterek harekâtta hava sahası kontrol usul ve yöntemleri ile koordinasyon usullerinin uygulanması, yeni taktik, teknik ve yöntemlerin sahada değerlendirilmesidir.

 

     3.   Tatbikata Hava Kuvvetleri Komutanlığından muhtelif tip ve miktarda muharip ve destek uçakları, hava savunma unsurları ile komuta kontrol merkezleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığından genel maksat helikopteri ile hava savunma unsurları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından çeşitli tip ve miktarda gemiler, uçak ve İHA’lar ile hava savunma unsurları katılacaktır.

 

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.