Göktürk Fırlatıldı.
1345
11 Tem 2019

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın önemli projelerinden olan, İtalya’nın Telespazio S.p.A. firması ana yükleniciliğinde Fransa’nın Thales Alenia Space firması tarafından geliştirme, üretim ve test faaliyetlerine 19 Temmuz 2010 yılında başlanan GÖKTÜRK-1 uydusunun fırlatma hazırlıklarında son aşamaya gelindi. 2012 yılında fırlatılan GÖKTÜRK-2’den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan GÖKTÜRK-1 uydusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacaktır. Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusu, GÖKTÜRK-2’den daha üstün özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusu en gelişmiş sistemlere sahip keşif/gözetleme uyduları arasındaki yerini alacaktır. 


GÖKTÜRK-1 uydusunun entegrasyon ve çevresel test faaliyetleri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tesislerinde kurulan Türkiye’nin ilk millî Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) merkezinde gerçekleştirilmiştir. GÖKTÜRK-1 uydusunun Aralık ayı başında Arieanespace firmasının Vega roketi ile uzaya fırlatılması planlanmaktadır. Yörünge testleri ve kabul aşamalarının tamamlanması sonucunda envantere alınacak olan GÖKTÜRK-1 uydusu Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkil edilmiş olan Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından komuta ve kontrol edilecektir. 


Bu doğrultuda, 5 Ekim 2016 tarihinde TUSAŞ tesislerine, Hava Kuvvetleri Komutanlığından üst düzey bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret kapsamında uydunun test faaliyetleri ve intikal hazırlıkları yerinde incelenmiştir