Orgeneral HASAN AKSAY | 28.HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI

Orgeneral HASAN AKSAY

HAVA ORGENERAL HASAN AKSAY, 1947 YILINDA İZMİR’İN ÖDEMİŞ İLÇESİNDE DOĞMUŞTUR. 1965 YILINDA ASKERİ HAVA LİSESİNDEN, 1967 YILINDA HAVA HARP OKULUNDAN MEZUN OLMUŞ VE 1969 YILINDA PİLOTAJ EĞİTİMİNİ TAMAMLAMIŞTIR.

1979 YILINA KADAR HAVA KUVVETLERİNE BAĞLI ÇEŞİTLİ BİRLİKLERDE KOL UÇUCUSU OLARAK GÖREV YAPAN HAVA ORGENERAL AKSAY, 1981 YILINDA HAVA HARP AKADEMİSİNDEN MEZUN OLMUŞ, ARDINDAN KURMAY SUBAY OLARAK; 4’ÜNCÜ ANA JET ÜS 141’İNCİ FİLO KOMUTANLIĞINDA EĞİTİM SUBAYLIĞI, HAREKAT SUBAYLIĞI VE FİLO KOMUTANLIĞI, HAVA KUVVETLERİ GENEL SEKRETERLİK KOORDİNASYON ŞUBESİNDE HAREKAT SUBAYLIĞI VE Ş.MD.LÜĞÜ, OTTOWA ASKERİ ATAŞELİĞİ, 6’NCI ANA JET ÜS KOMUTANLIĞINDA KONTROL HEYETİ BAŞKANLIĞI VE HAREKAT KOMUTANLIĞI, 2’NCİ TAKTİK HAVA KUVVETİ KOMUTANLIĞINDA HAREKAT BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNİ YÜRÜTMÜŞTÜR. BU ARADA 1994 YILINDA SİLAHLI KUVVETLER AKADEMİSİ EĞİTİMİNİ TAMAMLAMIŞTIR.

HAVA ORGENERAL HASAN AKSAY 1994 YILINDA TUĞGENERALLİĞE TERFİ EDEREK BU RÜTBEDE; 8’İNCİ ANA JET ÜS KOMUTANLIĞI, HAVA KUVVETLERİ HAREKAT BAŞKANLIĞI PLAN HAREKAT DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNMUŞ VE 1998 YILINDA TÜMGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. TÜMGENERAL RÜTBESİ İLE; 1’İNCİ TAKTİK HAVA KUVVETİ KOMUTAN YARDIMCILIĞI VE HAVA KUVVETLERİ HAREKAT BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNİ YÜRÜTMÜŞTÜR. 2002 YILINDA KORGENERALLİĞE TERFİ EDEREK SIRASIYLA; HAVA EĞİTİM KOMUTANLIĞI, 1’İNCİ HAVA KUVVETİ VE BİRLEŞTİRİLMİŞ HAVA HAREKAT MERKEZİ KOMUTANLIĞI, HAVA KUVVETLERİ DEĞERLENDİRME VE DENETLEME BAŞKANLIĞI İLE HAVA KUVVETLERİ KURMAY BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNMUŞ VE 2007 YILINDA ORGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. ORGENERAL OLARAK; HARP AKADEMİLERİ KOMUTANLIĞI GÖREVİNİ MÜTEAKİP 25 AĞUSTOS 2009 TARİHİ İTİBARIYLA HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI GÖREVİNE ATANMIŞTIR. 29 TEMMUZ 2011 TARİHİNDE EMEKLİYE AYRILMIŞTIR.

HAVA ORGENERAL AKSAY, İCLAL AKSAY HANIMEFENDİ İLE EVLİ OLUP İKİ ÇOCUK BABASIDIR. İNGİLİZCE BİLMEKTEDİR. HAVA ORGENERAL HASAN AKSAY; NATO MADALYASI, TSK ÜSTÜN CESARET VE FERAGAT MADALYASI, TSK BAŞARI MADALYASI, TSK ÜSTÜN HİZMET MADALYASI, PAKİSTAN İMTİYAZ MADALYASI, TSK ŞEREF MADALYASINA SAHİPTİR.